HABERLER VE DUYURULAR

Zorunlu simülatör sınavları ile daha iyi cerrahlar: "Geri adım atmayacağız"


2013'den bu yana, İsviçre'de ortopedi uzmanlığına sahip olmak isteyen her doktorun VirtaMed ArthroS™ simülatörü ile sınavdan geçmesi gerekiyor. Bu sayede sınavın kalitesi o kadar arttı ki, PD Dr. Ariane Popp simülatörüz bir sınavı hayal bile edemiyor.


2013'den bu yana, İsviçre'de ortopedi uzmanlığına sahip olmak isteyen her doktorun VirtaMed ArthroS™ simülatörü ile sınavdan geçmesi gerekiyor. Bu sayede sınavın kalitesi o kadar arttı ki, PD Dr. Ariane Popp simülatörüz bir sınavı hayal bile edemiyor.

Dr. Ariane Gerber Popp, 25 sene boyunca bir ortopedi cerrahı olarak çalıştı ve eğitime hep büyük bir tutku ile yaklaştı. Bu tutumunu "Bence öğretim, işimizin çok önemli bir parçasıdır." şeklinde açıklıyor. 2015'den beri Dr. Gerber Popp, İsviçre'deki ortopedi cerrahları derneği olan Swiss Orthopaedics'de sürekli eğitim ve sertifikalandırma komitelerinin başında bulunmaktadır. Derneğin sorumlulukları arasında sertifika öncesi ve sonrasında verilen profesyonel eğitimlerin gözetimi de vardır ve Dr. Gerber Popp bu pozisyondaki ilk kadın cerrah olma şerefine sahiptir.

Yeni ortopedi sertifika sınavı üç bölümden oluşur: anatomi, pediatrik ortopedi ve tümörler, son olarak da yazılı sınav. Sınavın anatomi kısmında kullanılan VirtaMed ArthroS™ ile adayların aletler kullanımı, eklem üzerinde hareketleri ve önemli anatomik işaret noktalarını tanımaları değerlendiriliyor. Sınav yapısındaki geçiş dönemi sebebiyle, Kasım 2016 tarihli sınava 160 doktor ile rekor seviyesinde katılım oldu. Aynı sene içinde, İsviçre'de yaklaşık 80 yeni cerrah ortopedi sertifikalarını aldı.

Dr. Gerber Popp, VirtaMed ArthroS™ Knee ve Shoulder modülleri ile 2013 öncesinde artroskopik yetenekleri değerlendiremeyen sınavın kalitesinin yükseldiğini belirtti. Artroskopi, ortopedi cerrahının işinde önemli bir kısımdır ve sertifika verilirken göz önünde bulundurulmaları gerekir. Her adaya benzer kalitede kadavra temin etmek iyi ihtimalle çok pahalı, kötü ihtimalle de imkansız olacaktır. Bu sebeple sınavı simülatörsüz yapmak, artroskopi yeteneklerinin sınanmadığı günlere geri dönmek olacaktır. Dr. Gerber Popp, "Geri adım atmayacağız" diyerek temin ediyor.

Sınav öncesi simülatör eğitimi: "Bizler şanslıyız"


Zürih'teki Balgrist Üniversitesi Hastanesinde uzman hekim olan Dr. Pascal Schenk son yapılan sınavda sertifikasını aldı. ArthroS™ Knee üzerinde tanı yaparken karşılaştığı tüm anatomi yapılarını tanımlaması istendi. Sonrasında iki elini de sırayla kullanarak, yıldız şekilli yabancı cisimleri bulup çıkarttı. Dr. Schenk, "Eğer artroskopi prosedürlerine alışık değilseniz, bu en zor kısmıdır" diye açıkladı.

Artroskopi yetenekleri sınanmaya başladığından beri  Dr. Gerber Popp sertifika almanın daha zor olduğunu belirtiyor: genç cerrahların kariyerlerinde daha çok yeteneğe daha erken sahip olmaları gerekiyor. Buna rağmen, Dr. Schenk simülatörün sınavın bir parçası olmasının stresi artırmadığı görüşünde. Dr. Gerber Popp gibi, o da artroskopinin yapılan işlemlerde önemli bir yeri olduğunu ve sertifika sınavına dahil olmasının gerektiği görüşünde.

Balgrist Üniversitesi Hastanesinde bir VirtaMed ArthroS™ simülatörü olduğundan, Dr. Schenk sınavda bir avantaja sahip olduğunu kabul ediyor. Kendisi ve çalışma arkadaşları gerekli artroskopi yeteneklerini sınav öncesinde diledikleri kadar geliştirme fırsatını buldular. Bunun ötesinde, Balgrist, 2012'de ilk diz modeli çıktığından bu yana bu yana ArthroS™ simülatörünün geliştirme aşamalarında VirtaMed'e destek oluyor ve simülasyon eğitimi yıllardır müfredatlarının ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Dr. Schenk, "Bizler şanslıyız" diyor ve sınav günü yaklaştıkça, simülatörün kullanımının da arttığını belirtiyor.

VirtaMed ArthroS™ eğitim modülleri giriş derslerinden, ACL rekonstrüksiyonu gibi ileri seviye prosedürlere kadar ve kullanıcıları yeni başlayanlardan, uzmanlara kadar uzanır. Dr. Gerber Popp'un İsviçre'de ortopedi eğitiminin geleceği ile ilgili görüşü gayet net: her ortopedi cerrahı olmayı amaçlayan kişinin kaliteli simülatör eğitimine ihtiyacı vardır.
Bertas Technical and Medical Equipment Industry and Trade Inc. All rights reserved © 2014
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi